FDIK - SM 16

Dövrörelsen i Halland

2016

 

Klubben segrade seriepelet med dessa här:

Ebbe Åström, Mikael Ingvarsson, Peter Elfvén och Bengt-Åke Malmberg.

..................................................................

SM EB i Gullbergsbro den 14/8-16

 

Guld och 2 st brons.

 

Guldet gick till Bo Johansson och Bengt-Åke Malmberg

i Herrveteran 2-mannalaget,

 

Brons till Mikael Ingvarsson och Ebbe Åström i 2-mannalaget

och

Brons till Bo Johansson i indivuellt Herrveteran.

.........................................................

SM EB (inomhus) i Vänersborg den 5/11-16

 

Guld och silver.

 

Guldet gick till Bo Johansson och Bengt-Åke Malmberg

i Herrveteran 2-mannalaget

och

Silver till Peter Elfvén och Ebbe Åström i 2 mannalaget.

 

De andra som deltog är Mikael Ingvarsson.

 

..........................................................

Warbergs Mästerskap / Lisbeths minne den 7/8-16

 

Guld och 2st brons.

 

Guldet gick till Mikael Dahl i klass D,

Brons till Bengt-Åke Malmberg i klass C

och

Brons till Ari Mäkelä, Mikael Dahl och Mikael Ingvarsson i lag.

 

De andra som deltog är Patrik Bende, Bo Johansson, Siv Lindgren,

Patrik Ohlén och Eliana Johansson.

.........................................................................

SM Filt i Helsingborg den 21 Maj 16

 

4 st silver och 1 st brons.

 

Silver gick till Peter Elfvén i herrklass,

silver till Bo Johansson i herrveteran,

silver till Mikael Ingvarsson och Peter Elfvén i lag herrar,

silver till Bo Johansson och Bengt-Åke Malmberg i lag herrveteran

och

brons till Ebbe Åström och Ari Mäkelä i lag herrar.

......................................................................

SM filt (inomhus) i Landskrona den 19 Mars

 

Silver och brons.

 

Silver gick till Bo Johansson och Bengt-Åke Malmberg

i lag herrveteran,

brons till Peter Elfvén och Mikael Ingvarsson

i lag herrar.

 

De andra som deltog är Ari Mäkelä och Ebbe Åström.

.....................................................................