FDIK - SM 15

Dövrörelsen i Halland

2015

SM EB (inomhus)

i Asarum, Karlshamn den 21/11 - 15

 

1 st guld och 2 st brons.

 

Guldet gick till Bengt-Åke Malmberg

tillsammans med (IK Hephata) Per Örneblad

i 2-mannalag herrveteran.

 

Brons till Mikael Ingvarsson och Peter Elfvén

i 2-mannalag herrar.

 

Brons till Bengt-Åke Malmberg i herrveteran.

.....................................................................

SM EB i Varberg den 23/8-15

 

3 st silver.

 

Silver gick till Siv Lindgren i damveteran.

 

Silver till Bengt-Åke Malmberg och Bo Johansson

i 2-mannalag herrveteran.

 

Dessa deltog med är

Mikael Ingvarsson, Mikael Dahl och Ebbe Åström.

 

...............................................................................

Warbergs Mästerskap EB den 9/8 - 15

 

Guld, Silver och Brons.

 

Guldet gick till Mikael Dahl i klass C-D.

 

Silver gick till Mikael Dahl, Mikael Ingvarsson och Ebbe Åström

i 3-mannalag.

 

Brons till Bo Johansson i klass C-D.

 

Dessa deltog med är

Lisbeth Väisänen, Siv Lindgren och Bengt-Åke Malmberg

 

.................................................................................

SM Filt i Utby, Göteborg den 23/5-15

 

2 st guld, 2 st silver och 2 st brons.

 

Guldet gick till Lisbeth Väisänen

i damklassen.

 

Nästa guld gick också till Lisbeth Väisänen tillsammans med Agnetha Scheidemantel (Viskan).

 

Silver till Bengt-Åke Malmberg i herrveteran.

 

Nästa silver gick till Mikael Ingvarsson och Peter Elfvén

i 2-mannalag herrklassen.

 

Brons till Mikael Ingvarsson i herrklassen.

 

Nästa brons till Ebbe Åström tillsammans med

Leif Sävefors (Trollhättans DIK)

i 2-mannalag herrklassen.

 

Mikael Dahl deltog med.

........................................................................

SM Filt (inomhus) i Vinslöv den 28/3-15

 

2 st Guld, 3 st silver och 1 st brons.

 

Guldet gick till Lisbeth Väisänen tillsammans med Liselott Sävefors (Trollhättans DIK)

i 2-mannalag damklassen.

 

Nästa guld gick till Bengt-Åke Malmberg tillsammans med Rolf Scheidemantel (Viskan)

i 2-mannalag herrveteran.

 

Silver till Mikael Ingvarsson och Peter Elfén

i herrklassen.

 

Silver till Lisberth Väisänen

i damklassen.

 

Silver till Bengt-Åke Malmberg

i herrveteran.

 

Brons till Mikael Ingvarsson

i herrklassen.

 

Ebbe Åström deltog med.