FDIK - Nyheter

Dövrörelsen i Halland

Nyheter

2018

Ni som önskar att vara medlem hos oss så gå till här ...

.........................................

10 - 11 november

 

SM och SDMG-seriespel

 

Klubben har tagit tre pallplatser med

 

Mikael Dahl som tog 1:a plats i ind. B-klass,

 

Mikael Dahl/Mikael Ingvarsson

2:a plats i två-mannalag med herrar

och

klubben 2:a plats i SDMG-serien.

I serien deltog Mikael Dahl, Mikael Ingvarsson,

Bengt-Åke Malmberg, Peter Elfvén (enbart första omgången)

och Ari Mäkelä.

Resten av resultatet ... kan Ni se här .

 

Här ser Ni bilderna :

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Även har klubbens stöd från Sara Frid

................................................................................

Vi har haft höstmötet

den 3 november.

Klubben bjöd oss medlemmar

med smörgåstårta inför mötet.

.....................................................................................

Klubben har haft Klubbmästerskap i discgolf den 4 november.

Se här ... i Discgolfnyheter ...

 

........................................................

Klubben har genomfört med 6 medlemmar inom SM i EB (utomhus) och

SDMG-seriespel i Varberg

den 18 - 19 augusti.

Dessa har tagit sju pallplatser.

 

Resultatet kan Ni se här .

 

----------------------------------------------------------

29 juli

 

Vi har genomfört med Warbergsmästerskapen

 

 

Klubben hade Siv Lindgren, Eliana Johansson, Bengt-Åke Malmberg, Mikael Dahl och Mikael Ingvarsson som deltog ...

 

Resultatet :

 

 

Klass C :

5.

Eliana Johansson

7.

Siv Lindgren

 

 

 

Klass B :

7.

Bengt-Åke Malmberg

 

 

 

Klass A :

5.

Mikael Dahl

6.

Mikael Ingvarsson

 

 

 

Lag :

3.

A-laget Falcon

(Bengt-Åke M. Mikael D. och Mikael I.)

Det finns mer bilder i Facebook, Hallands Nyheter m.m.

..................................................................................................

 

16 - 17 juni

 

Vi har genomfört KM i båda ställen.

 

Första dagen har vi genomfört med EB.

 

Resultatet :

 

Herrar

 

 

 

 

 

Damer

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Andra dagen genomförde vi med Filt.

 

Resultatet :

 

Herrar :

 

 

 

 

1.

Mikael Ingvarsson

2.

Mikael Dahl

3.

Bengt-Åke Malmberg

4.

Peter Johansson

1.

Siv Lindgren

1.

Mikael Dahl

2.

Mikael Ingvarsson

3.

Peter Johansson

4.

Bengt-Åke Malmberg

Gamla nyheter finner Ni

under resultatet